Yoora Studio: Svadobné šaty z udržateľných materiálov

Zuzana Kedroňová je 28-ročná návrhárka, ktorá po štúdiu na VŠVU pôsobila v showroomoch Calvina Kleina a Tommyho Hilfigera.

Našla sa však v navrhovaní svadobných šiat z ekologických materiálov. V Bratislave si otvorila svadobný ateliér Yoora Studio, ktoré som si požičala na jedno sobotné fotenie.

1. Ako si sa dostala k tvorbe svadobných šiat z ekologických materiálov?

K prírodným materiálom som mala vzťah už od malička. Moji starí rodičia, ktorí učili na textilnej priemyslovke, ma vždy viedli k tomu, aby som pred kúpou oblečenia hľadela na visačky a kontrolovala zloženie materiálu. Mama zas bola milovníčka second handov. Vždy som sa rada obliekala a milovala módu, aj preto som šla študovať odevný dizajn. Tento zápal pre módu mám v sebe dodnes, ale už sa na toto odvetvie pozerám omnoho triezvejšie a kritickejšie. Mala som to “šťastie”, že som nikdy neprepadla trendu rýchlej módy, no uletela som na nákupoch v sekáčoch. Môj šatník praskal vo švíkoch. Po pár rokoch, prišlo vytriezvenie a ja som prestala skoro úplne nakupovať oblečenie. Vtedy sa zmenil aj môj pohľad na odevy. Myšlienky, že sa nebudem živiť ako návrhárka, som sa však vzdať nechcela. Potrebovala som však nájsť svoj smer. Niečo, čo by ma aj vnútorne napĺňalo. Po škole som krátko brigádovala v svadobnom salóne, kde som si uvedomila, že ma táto práca so šťastím nesmierne baví. Pátrala som však po materiáloch, ktoré by boli ekologické. Spoločne s tým som riešila aj samotnú využiteľnosť svadobných šiat po svadbe na bežné nosenie. Tá mi dáva väčší zmysel, ako tvoriť modely, len na jedno využitie.


2. Z akých materiálov sú šaty, ktoré nájdeme v tvojich kolekciách?

Pracujem s bio bavlnou, bambusovou viskózou, bio a mierumilovným hodvábom. V novej kolekcii sa nachádzajú aj topánky, ktoré mi na mieru, špeciálne do kolekcie Serendipity, vytvorila návrhárka topánok Eva Klabalová. Topánky sú z materiálu piñatex veľmi podobnému koži, je však vyrobený z vlákien z ananásových listov. Druhý materiál malai pochádza z kokosovej celulózy. Veľmi ma baví hľadať nové organické alternatívy materiálov, ktoré by sa dali využiť na bežné nosenie a aspoň trochu odbremeniť našu planétu od plastov, syntetických materiálov a živočíšnych produktov.


3. Kto okrem teba tvorí Yoora Studio? Si na všetko sama alebo máš niekoho s kým spolupracuješ?

S mojím milým Yoora Studio mi pomáha priateľ, ktorý rieši všetky marketingové záležitosti, pomáha mi so sociálnymi sieťami, rieši technické záležitosti ohľadom prezentácii, výstav a veľtrhov. Je taktiež mojím najväčším kritikom a poradcom a zároveň neoddeliteľnou súčasťou značky. Taktiež mám okolo seba skvelých ľudí, ktorí dokážu dať dokopy nádherné fotenie, zorganizovať modelky, zabezpečiť priestory, make up a vlasy.

Modelky: Zuzu Sabo & Michaela Tencerová
Šaty: Yoora Studio
Perly: Lukzu Design
Muah: Michaela Tencerová
Priestor: VŠMU